Predică la Duminica a II-a din Post, 2026

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

A Sf. Ier. Grigorie Palama

Vindecarea slăbănogului din Capernaum (Marcu 2, 1-12)

Tema: despre credința ca încredere

La prima vedere pare o simblă relatare istorică, dar să vedem care este învățătura pe care o putem reține și a o aplica în viața noastră.

Patru inși căutau să ajungă în fața mântuitorului. Deși era mulțime multă și nu puteau ajunge la Iisus, ei nu s-au descurat, ci au căutat o soluție.

Reținem răbdarea, smerenia și stăruința lor. Și noi suntem chemați să urmăm aceste virtuți.

Au dat dovadă și de credință, pentru că nu s-au îndoit că vor primi ajutor.

Iertarea era o lucrare nevăzută, pe când vindecarea era una văzută. Dacă cărturarii nu au putut înțelege lucrarea nevăzută, Domnul i-a încredințat printr-o lucrare văzută.

Domnul ne pune înainte de toate iertarea, înainte de vindecare. Pentru că și demonii pot vindeca, dar nu pot mântui.

Rădăcina tuturor bolilor se află în sufletul nostru. Dacă dorim sănătate trupească, se cuvine ca mai întâi să o dobândim pe cea sufletească. Și cum o putem dobândi noi? Prin iertare. Primim iertare în măsura în care iertăm. Iartă ca să fii iertat.

Mai reținem legătura dintre păcat și boală. Păcatul este abaterea de la cale, de la poruncile Domnului. Poruncile sunt jaloane pe calea cea strâmtă ce duce către Împărăția cerurilor.

Ce să facem? Binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă fac rău și rugăți-vă pentru cei ce vă prigonesc.

Duminica trecută ni s-a pus înainte credința ca mărturisire, iar astăzi ni s-a pus înainte credința ca încredere. Și noi trebuie să dăm dovadă de această credință ca încredere.

Domnul ne învață așa:

„Toate câte cereţi, rugându-vă, să credeţi că le-aţi primit şi le veţi avea.” (Marcu 11, 24)

„oricine… va crede că ceea ce spune se va face, fi-va lui orice va zice.” (Marcu 11, 23)

„Şi toate câte veţi cere, rugându-vă cu credinţă, veţi primi.” (Matei 21, 22)

Să avem încredere în purtarea de grijă a lui Dumnezeu. El este Cel care ne hrănește, ne ocrotește, ne dă viață și ne apără de tot răul. Să nu ne temem de nimic. Să nu ne tulburăm sufletul.

Putem primi vindecare prin credință și rugăciune.

Se cuvine să unim postul cu rugăciunea și milostenia. Este mare nevoie de rugăciune, mai ales în aceste vremuri de încercare.

Să nu așteptăm mâncare și băutură și îmbrăcăminte de la acest sistem satanic.

În încheiere, aveți grijă! Indiferent ce ar fi, să nu vă injectați cu otrăvuri. Cum ne protejăm? Cu medicamentele duhovnicești: Sf. Euharistie, anafura, aghiazma și uleiul de la Sf. Maslu.

De asemenea, nu primiți identitatea digitală și portofelul digital, care vor să se implementeze. Să nu ne vindem sufletul pentru o bucată de pâine sau pentru plimbări și placeri.

Acest articol a fost publicat în Predici și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *