A izgonirii lui Adam din rai
Tema: despre iertare, despre post și despre comoară
De câte ori citim sau ascultăm cuvintele Sf. Evanghelii, Domnul ni se adresează nouă personal.
Săptămână de săptămână suntem chemați să pășim pe urcușul duhovnicesc, pentru a ne pregăti pentru postul cel mare și apoi pentru a întâmpina cu vrednicie și bucurie marea sărbătoare a Învierii Domnului.
În duminica vameșului și fariseului ni s-au pus înainte rugăciunea și smerenia. Suntem chemați la rugăciune cu smerenie.
Apoi, ni s-a pus înainte pocăința fiului risipitor, iar în duminica înfricoșătoarei judecăți ni s-a pus înainte milostenia.
Astăzi ni se pune înainte iertarea, postul și grija pentru a aduna comoara cea adevărată și nepieritoare.
Să începem cu iertarea tuturor, așa cum ne rugăm în Tatăl nostru.
Iertarea este baza vieții noastre duhovnicești.
Toate faptele bune pe care le facem să le săvârșim pentru Dumnezeu, nu pentru slava primită de la oameni. Postul este cel care ne ajută să creștem duhovnicește. Prin post ne putem vindeca atât sufletește cât și trupește. Să nu spunem că postul este greu. A posti nu înseamnă a schimba o mâncare cu alta, ci a posti cu toate simțurile noastre.
Astăzi avem nevoie de post mai mult decât înainte, pentru că suntem otrăviți prin aer, prin apă, mâncare și medicamente. Ne putem vindeca folosindu-ne de medicamentele duhovnicești.
Nu foamea este problema. Foamea nu ține de stomac, ci de minte.
„Nu vă adunaţi comori pe pământ, unde molia şi rugina le strică şi unde furii le sapă şi le fură. Ci adunaţi-vă comori în cer, unde nici molia, nici rugina nu le strică, unde furii nu le sapă şi nu le fură. Căci unde este comoara ta, acolo va fi şi inima ta.” (Matei 6, 19-21)
Tot ce avem sunt darurile lui Dumnezeu. Să nu ne pune nădejdea în lucrurile materiale. Putem transfera comoara de aici dincolo prin milostenie.
Dacă suntem legați de lucrurile materiale, greu ne va fi să ne despărți de ele când vom trece de aici dincolo. Cel mai sigur lucru din viața noastră este trecerea de aici dincolo.
Ce trebuie să facem? Să respectăm poruncile.
Dumnezeu ne cheamă, prin cuvintele Sf. Evanghelii, pe toți la iertare și milostenie.