Corpul uman are un mecanism incredibil de supraviețuire încorporat care se activează atunci când renunță la mâncare. Foamea nu ține de stomac, ci de minte.
În perioadele fără alimente, organismul declanșează un proces cunoscut sub numele de autofagie. Acest sistem natural de reciclare celulară permite organismului să îndepărteze celulele deteriorate, bolnave și îmbătrânite, generând în același timp unele noi și sănătoase. Autofagia este esențială pentru menținerea sănătății optime, susținerea longevității și prevenirea unei serii de boli, inclusiv afecțiuni neurodegenerative, infecții și chiar unele forme de cancer.
Cercetările arată că postul controlat sau restricția calorică poate stimula autofagia, oferind organismului șansa de a se repara la nivel celular. Acest proces nu numai că curăță organismul intern, ci și îmbunătățește eficiența metabolică, stimulează energia și întărește sistemul imunitar.
Experții consideră că valorificarea puterii autofagiei ar putea juca un rol semnificativ în strategiile preventive de sănătate și medicina regenerativă.
Înțelegerea acestui proces ascuns de curățare evidențiază rezistența remarcabilă a corpului uman și capacitatea acestuia de a se vindeca în mod natural. Respectând ritmurile organismului și, ocazional, permițându-i să intre în această stare, putem prelungi durata de viață și îmbunătăți starea generală de bine.
Postul cu apă activează mecanismul natural prin care corpul elimină celulele bolnave sau precanceroase.
Postul cu apă, una dintre cele mai vechi forme de detoxifiere, revine astăzi în atenția științei moderne datorită efectelor sale spectaculoase asupra sănătății. Deși este cunoscut pentru capacitatea sa de regenerare, cel mai valoros mecanism activat în timpul acestui post este procesul prin care corpul identifică și elimină celulele deteriorate, bolnave sau potențial canceroase.
De asemenea, postul cu apă lasă organismului timp și energie pentru a se reface. Energia care în mod obișnuit este consumată pe digestie, în timpul postului cu apă este redirecționată către sistemul imunitar, iar apa consumată ajută la hidratarea organismului și eliminarea toxinelor din organism fără efecte neplăcute, precum durerile de cap sau intestinale.
Toate aceste sunt procese ajutătoare, însă cel mai important factor este minte și modul cum gândim. Gândurile sunt cele care crează realitate, atunci când sunt unite cu emoțiile. În psihologie și NLP, este binecunoscut faptul că subconștientul nostru nu sesizează negația din afirmațiile noastre. De aceea, tot ceea ce afirmăm subconștientul materializează.
Indiferent prin ce stări am trece, să învățăm să ne asumăm viața cu toate ale ei, cu bune și cu mai puțin bune, și să ne concentrăm mereu pe ce dorim să realizăm și să trăim, nu pe ceea ce nu ne place. Indiferent de stare, dă slavă lui Dumnezeu pentru toate și mulțumește pentru sănătate. Și nu uita, diagnosticele sunt doar niște etichete inventate de oameni. Și bolile sunt niște invenții și „materializate” de medicina materialistă.
Poți invinge mai ușor orice „boală” dacă conștientizezi că ea nu există. Dacă nu există, atunci nu o „materializa” lăsându-te controlat de medicina materialistă.
Rădăcina tuturor afecțiunilor se află în suflet, nu în trup și nici în mediu. Dacă sufletul este sănătos, atunci și trupul rămâne sănătos și de neatins.
Nu factorii externi ne îmbolnăvesc, și nici otrăvurile cu care suntem otrăviți fără voia și fără știrea noastră, ci gândurile noastre, asocierile pe care am fost determinați să le facem între agenții toxici și boală. Dacă crezi că o substanță oarecare este otrăvitoare, atunci vei suferi efectul pe care tu l-ai asociat cu acea substanță, indiferent dacă ea este prezentă sau nu.
Tu poți să bei și apă curată, dar dacă accepți sugestia că a fost otrăvită, ai toate șansele să simți efectele otrăvirii, chiar dacă otrava nu este prezentă. Ce produce efectele otrăvirii? Mintea ta care a acceptat sugestia. Lucrul aceste este binecunoscut în hipnoză. Omul în stare de hipnoză trăiește ceea ce i se sugerează.
De exemplu, dacă iei un cub de gheață și îi sugerezi că-l atingi cu o bucată de fier înroșit, pe locul atingerii apar efectele arsurii. Și atunci, cine a creat arsura? Cubul de gheață? Nu. Arsura a fost creată de minte prin sugestia indusă.
„Credința ta te-a mântuit”, spune Mântuitorul de multe ori celor pe care îi vindeca.
Așadar, să învățăm să ne educăm mintea. Să exersăm puterea credinței și a cuvintelor. Și mai ales să învățăm cum să ne protejăm de sugestiile care ne sunt induse din exterior, de societate, sistemul de învățământ, cel legislativ, medical și în general de știința oficială, prin care se încearcă controlul nostru.
Deși nu există viruși, oamenii totuși se îmbolnăvesc. Care este explicația? Sugerându-ni-se existența virușilor, mintea crează (inventează) efectele negative, prin asocierea indusă.
Cum ne putem apăra în acest război psihologic?
Prin rugăciune și practicarea iertării.